قبرستان های ایرا

· آشنائی با قبرستان های ایراء

اگر اواخر مهر ماه به قبرستان ایرا (واقع در ابتدای ایرا  یعنی مقابل نانوائی و مخابرات) مراجعه نمائید قبرهای قدیمی مشخص می شود که هر یک به گونه ای متفاوت سنگ چین شده اند.این موضوع را بنده (آقای محمد رضا قربانی ایرایی) در حدود ۲۰ سال قبل که به عنوان دبیر در منطقه لاریجان خدمت می کردم مشاهده نموده و انرا با مرحوم آقای یعقوبی در میان گذاشتم.
ایشان در مورد این قبور، اظهار بی اطلاعی کردند که به اتفاق به قبرستان رفته و ایشان با مشاهده قبرهائی با علامت های مشخص تعجب کردند و اظهار داشتند که بنده صاحبان بعضی از این قبر ها را می شناسم.مثل این قبر که متعلق به فلانی از طایفه رودگر و فلان قبر متعلق به فلانی از طایفه الیاس می باشد.
خلاصه با همکاری مرحوم حاج محمد یعقوبی، چهار نمونه از این نوع قبور مربوط به چهار طایفه شناسائی شد.


تصاویر به زودی اضافه خواهند شد

از ایشان در مورد قبور دو طایفه دیگر ایرایی یعنی اغا و شاقا سوال نمودم و ایشان در جواب بنده فرمودند: این طوایف دارای قبرستان های جداگانه هستند که یکی در بالادست باغ تنگه متعلق به طایفه شاقا و دیگری در اطراف درویش تاج الدین متعلق با طایفه اغا می باشد.
بعداً ایشان اظهار داشتند: سنگ تخت بزرگی که در مقابل منزل مرحوم حاج محمد عزیزی و در کنار برکه آب واقه شده به سنگ غسل خانه معروف بوده که درگذشتگان هر یک از این طوایف را در این مکان ابتدا غسل و تطهیر نموده و سپس در قبرستان متعلق به خودشان دفن می کردند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
Share

درباره ی مهدی کشوری فر

مهدی کشوری‌فر هستم. فرزند آقای مصطفی کشوری‌فر و یک دوستدار و دلداده ایرا لاریجان. اجداد پدری بنده به آقا ملا محمد لاریجانی میرسه و از سال 1385 مدیریت وب سایت ایرا لاریجان رو برعهده دارم. مهندس صنایع غذایی و همچنین مهندس فناوری اطلاعات هستم.

همچنین ببینید

سنگ مزار زنده یاد بهشاد سعیدی مقدم

سنگ مزار زنده یاد بهشاد سعیدی مقدم هرچند کودکان معصومند و پاک و عاری از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.